logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

67 lat temu podjęto kluczową decyzję dla powstania ŁSM

67 lat temu podjęto kluczową decyzję dla powstania ŁSM

W tym tygodniu mija 67. rocznica jednogłośniego podjęcia przez Miejską Radę Narodową w Łowiczu uchwały, która walnie przyczyniła się do powstania Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Uchwała nr VIII/13/57 zobowiązała Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łowiczu (odpowiednika współczesnego stanowiska burmistrza) nie tylko do zorganizowania mieszkaniowej spółdzielni lokatorskiej, ale także spółdzielni budowlano-mieszkaniowych. Dla członków MRN w Łowiczu reaktywacja ruchu spółdzielczego była nowością i radni tak naprawdę niewiele wiedzieli na ten temat. Pozostawili więc sobie furtkę do rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej w jak najszerszym aspekcie.

Na październikowym posiedzeniu MRN w Łowiczu zdecydowano również o sprzedaży przyszłej spółdzielni nowobudowanego budynku przy ul. Świerczewskiego (obecnie ul. 3 Maja i ul. Warszawska) i obiektu budowlanego przy ul. Dimitrowa (obecnie ul. 11 Listopada). Władze Łowicza szacowały, że dla zaspokojenia najpilniejszych potrzeb mieszkaniowych ciągle rozrastającego się pod względem liczby ludności miasta od ręki potrzeba 37 bloków z 18 mieszkaniami każdy. Tymczasem z funduszy miejskich w skali roku takich budynków mogło powstać góra około pięciu i to przy znacznym zadłużeniu magistratu.

Od samego początku miasto z jednej strony planowało maksymalnie ułatwić działanie spółdzielni mieszkaniowych, ale także chciało mieć wpływ na to, kto będzie mieszkał w budynkach budowanych z pieniędzy spółdzielców przy potężnym wsparciu finansowym państwa. Z tego też powodu w omawianej uchwale znalazł się zapis mówiący, iż „do spółdzielni lokatorskich mieszkaniowych w pierwszej kolejności należy kwalifikować osoby uwzględnione w liście przydziału mieszkań (komunalnych – przyp. red.)”.

Miasto deklarowało, że nowopowstałe spółdzielnie mieszkaniowe (wtedy jeszcze nie wiadomo było ile ich będzie) mogą liczyć na pomoc magistratu w pozyskaniu działek budowlanych, tworzeniu dokumentacji oraz pozyskania wykonawcy generalnego budynków mieszkalnych.

Uchwała MRN w Łowiczu z 19 października 1957 roku sprawiła, że mieście nad Bzurą zawiązała się grupa osób, która była zainteresowana powstaniem Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miała ona charakter lokatorski i została założona 30 listopada 1957 roku przez 44 osoby, które miały status członków-założycieli.

Już rok później ŁSM miała 100 członków, a liczbę tę zwiększyła do blisko tysiąca spółdzielców w 1967 roku, gdy obchodzono hucznie 10-lecie ŁSM.

Przez 67 lat istnienia największej w Łowiczu spółdzielni mieszkaniowej przewinęło się przez nią 12.228 spółdzielców, a jej zasoby mieszkaniowe są obecnie domem dla 7.629 łowiczan.

Uchwała nr VIII/13/57 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łowiczu dała zielone światło dla utworzenia ŁSM