logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Osiedle Tkaczew

Historia osiedla Tkaczew

Minęło już ponad 60. lat od kiedy oddano do użytku pierwszy blok na osiedlu Tkaczew w Łowiczu. Był to budynek o numerze 2.

Osiedle Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej podczas sześciu dekad swego istnienia nosiło różne nazwy. Początkowo nazwano je Tkaczew I. Następnie – w 1974 roku – nadano mu nazwę Bohaterów walk nad Bzurą.

Nazwa ta została ponownie zmieniona w 1990 roku na osiedle Tkaczew, ale już bez „I”, gdyż sąsiednie osiedle Tkaczew II otrzymało imię piewcy piękna księżackiej wsi Władysława Reymonta.

Tkaczew składa się z dziewięciu bloków, w których mieszka ponad 260 rodzin. Pamiątkowy głaz informuje, że powstało ono w latach 1960-65. Co ciekawe, ostatnie bloki na Tkaczewie (nr 5 i 7) oddano do użytku w 1964 roku. Skąd więc data 1965 na rocznicowej tablicy?

Rozbieżność ta wzięła się stąd, iż w 1965 roku zakończono zagospodarowanie osiedla.

„Spółdzielnia szczególnie zadbała o ten ostatni etap realizacji” – czytamy w rocznicowej publikacji wydanej na 50-lecie ŁSM. – „Posadziła wiele drzew i krzewów. Osiedle stało się wizytówką nie tylko spółdzielnie, ale całego miasta.

Osiedle jako przykład spółdzielczego budownictwa było odwiedzane przez przedstawicieli innych spółdzielni w kraju, przez reprezentantów władz spółdzielczych, wojewódzkich i państwowych.”
Osiedle Tkaczew zamyka powstały w 1969 roku dom spółdzielczy imienia Jana Koteckiego, pierwszego prezesa ŁSM. Przez dziesięciolecia był on miejscem, które gościło w swoich murach wiele stowarzyszeń oraz punktów handlowych.

Obecnie spółdzielczy budynek jest siedzibą m. in. miejscowego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, stowarzyszenia Łowickie.pl, Szarych Szeregów, Europejskiej Unii Kobiet oraz Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego.