logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Chroń się przed złodziejami i oszustami

Chroń się przed złodziejami i oszustami.

Włamania do domów, mieszkań i piwnic mają najczęściej charakter rabunkowy. Mimo starań policji, to w dalszym ciągu w naszym kraju problem o dużej skali. Szczególnie podczas sezonu urlopowego. Jak postępować, aby nie paść ofiarą złodzieja?

Po pierwsze
należy zaopatrzyć się w mocne drzwi oraz zamki – na rynku w tej chwili istnieje spory wybór firm specjalizujących się tworzeniu antywłamaniowych drzwi i zamków. Pamiętajmy o tym, że żadne, nawet najlepsze zamki nie są w stanie zastąpić ludzkiej życzliwości, udając się na dłuższy urlop, wyjazd służbowy poinformujmy o tym naszego sąsiada. Niech zwróci uwagę na osoby chodzące wokół naszego domu, osoby przebywające na klatce schodowej. W razie podejrzeń niech poinformuje policję o zaistniałej sytuacji.

Po drugie starajmy się nie trzymać większych sum pieniędzy w mieszkaniu, najrozsądniej jest je przechowywać w banku. To najlepszy sposób, by przechytrzyć złodzieja. Jeśli jednak zmuszeni jesteśmy przechowywać gotówkę w domu, nie trzymajmy jej na widoku i w łatwo dostępnych miejscach. Takie „dobre schowki” jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.

Po trzecie zachowaj czujność. Na pewno nie raz słyszałeś w telewizji lub od znajomych o wyłudzeniach na „wnuczka” czy „ na pracownika Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej”. Pamiętaj o takich historiach. Sprawdź wiarygodność nieznajomego. Poproś o dokument potwierdzający jego tożsamość lub wykonaj telefon do rodziny albo odpowiedniej instytucji.

Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa przypomina, że każdy mieszkaniec ŁSM przez całą dobę może sprawdzić pod numerem 46 837 65 10 lub też 535 887 424, czy spółdzielnia planowała jakiekolwiek działania w jego lokalu lub bloku.

Przy okazji warto również zaznaczyć, iż pracownicy ŁSM – NIGDY – nie pobierają od mieszkańców pieniędzy za prace zlecone lub też wykonywane przez spółdzielnię.


Po czwarte
 żaden złodziej zazwyczaj nie decyduje się na wejście do mieszkania na tzw. „żywioł”. Byłoby to z jego strony co najmniej nierozsądne. Złodzieje zazwyczaj długo przygotowują się do planowanego rabunku. Po pierwsze upatrują sobie ofiarę. Kiedy cel jest określony – włamywacz nawet tygodniami potrafi obserwować swoją ofiarę tak, aby poznać jej cykliczne zachowania. Dlatego też, jeśli jest to możliwe powinniśmy ograniczyć rutynowe wyjścia z mieszkania o tej samej porze i powroty o jednakowej godzinie. Jeśli wychodzimy z domu wieczorami- zainstalujmy małą lampkę, która może imitować czyjąś obecność w domu. Nigdy nie gaśmy wszystkich świateł. Jeśli chcemy możemy również pozostawić np. włączone radio.

Pamiętaj! Wzywaj policję gdy:

  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów ( komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; –
  • sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Jak prawidłowo zabezpieczyć piwnicę?

Najlepiej, jeśli drzwi do Twojej piwnicy są pełne, a zamki i kłódki posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Zwracaj również uwagę na nieznajome osoby kręcące się po klatce schodowej lub przy budynku. Poproś także sąsiadów, żeby zwracali uwagę na obcych.

Czasem nawet najgrubsze drzwi i najlepsze zamki nie wystarczą, by uchronić się przed kradzieżą. Informujemy policję o podejrzanych osobach kręcących się w okolicy i miejmy oko na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności.

Zachowajmy uzasadnioną nieufność w kontakcie z obcymi. Nie bójmy się prosić o dokument tożsamości, czy zadzwonić do odpowiedniej instytucji.