logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Osiedle Stanisława Noakowskiego

Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w 1967 roku rozpoczęła budowę osiedla Stanisława Noakowskiego. Na spółdzielcze mieszkania czekało wtedy 737 osób i odpowiedzią na to było dziewięć budynków z 435 mieszkaniami na nowym osiedlu ŁSM.

Noakowskiego powstawało pod nazwą Wodociągowa. Tak nazywała się wtedy obecna ulica Sikorskiego w Łowiczu. Teren nowego osiedla o powierzchni blisko 3 hektarów zamykał się w kwartale ulic: Wodociągowej, Kurkowej, Stanisławskiego, Ciemnej oraz Nowego Rynku.

Co ciekawe, mimo tego, że leżał on w centrum miasta, to był placem niezabudowanym. Ta część pelikaniego grodu składała się wtedy w głównej mierze z ogrodów warzywnych i sadów.

W latach 1967-1971 na osiedlu powstały cztery budynku czteroklatkowe i pięć charakterystycznych punktowców z jedną klatką schodową. Te ostatnie postawiono wzdłuż ul. Wodociągowej.

Do osiedla od strony ul. Kurkowej przylegał budynek zaplecza wykonawcy inwestycji – Łowickiego Przedsiębiorstwa Budowalnego. Po zakończeniu budowy os. Noakowskiego został on zaadaptowany na pawilon handlowy o powierzchni 517 metrów kwadratowych. Za czasów PRL znajdował się tam sklep ogólnospożywczy, salon ze sprzętem i urządzeniami AGD – „Eldom” oraz świetlica osiedlowa wraz z biblioteką.

Na koniec warto poświęcić kilka słów Stanisławowi Noakowskiemu (1867-1928), który patronuje osiedlu ŁSM. Noakowski w dobie Międzywojnia był uznanym architektem i malarzem. W latach 1884-86 uczęszczał on do Łowickiej Szkole Realnej, która mieściła się w gmachu obecnego muzeum powiatowego.

Noakowski ma w Łowiczu swoje osiedle, ale nie brakuje w naszym kraju miast, których mieszkańcy uczcili go nazwą ulicy. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) patronuje m. in. ciągom komunikacyjnym w Warszawie, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Szczecinie, Włocławku oraz we Wrocławiu.