logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Bratkowice są częścią Łowicza od prawie sześciu i pół wieku

Bratkowice są częścią Łowicza od prawie sześciu i pół wieku

W tym roku mija 647. rocznica włączenia wsi Bratkowice w granice Łowicza. Wioska, którą pelikaniemu grodowi w 1375 roku podarował arcybiskup gnieźnieński Janusz Suchywilk (ur. ok. 1310 – zm. 1382), szybko stała się jego przedmieściem. Kościelny hierarcha włączył wtedy do Łowicza także pobliski lasek o nazwie Tuszów. To właśnie od niego wzięła nazwę dzisiejsza ulica Tuszewska.

Arcybiskup Suchywilk pozwolił wyciąć las tuszewski, a teren ten zamienić na grunty uprawne. Upiekł tą decyzją niejako dwie pieczenie przy jednym ogniu. Nie tylko poszerzył miasto oraz zapewnił jego mieszkańcom dostęp do materiałów budowlanych w postaci drewna, ale także zniszczył ostoję rozbójników, którą był Tuszów.

Na bratkowickim rynku w 1852 stanęła figura świętego Rocha. Ustawili ją wdzięczni mieszkańcy łowickiego przedmieścia, którzy przeżyli epidemię cholery.

Znacznie wcześniej, bo już w 1660 roku na Bratkowicach zbudowano drewniany kościół pod wezwaniem św. Piotra. To właśnie od znajdującego się w nim obrazu swoją zwyczajową nazwę wziął cmentarz parafii świętoduskiej – Emaus. Drewniana świątynia znajdowała się na terenie, który obecnie zajmuje nekropolia z pierwszej połowy XIX wieku.

Coraz bardziej niszczejący kościół został rozebrany po jednym z pożarów, który dotknął parafialną świątynię. Materiał pozyskany z rozbiórki posłużył odbudowie popularnego Świętego Ducha.

Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zainteresowała się tą częścią miasta nad Bzurą w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Osiedle Bratkowice początkowo były pomyślane, jako część mega osiedla im. Henryka Dąbrowskiego. Budowano je nawet pod projektową nazwą Dąbrowskiego II.

W latach 1980-1997 zbudowano tam 42 budynki mieszkalne, które obecnie są domem prawie 2,8 tys. łowiczan. Obecnie na Bratkowicach powstaje osiem segmentowców, a w planach jest budowa bloku z 96 mieszkaniami.

Tekst ten ilustrujemy fragmentem panoramy Łowicza z 1617 roku oraz fotografią zrobioną podczas budowy bloków ŁSM (zdjęcie wykonano w kierunku dawnej zabudowy Bratkowic, w tle widać popularny „Medyk”).

opr. Rafał Klepczarek/ŁSM