logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Racjonalne gospodarowanie wodą – porady

Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie.

  1. Należy sprawdzać szczelność kranów, kurków i spłuczek w domu. Nawet niewielkie kapanie wody z cieknącego kranu może spowodować zmarnotrawienie sporej jej ilości w ciągu dnia. Kapiący kran widać gołym okiem, w przypadku toalety można wpuścić odrobinę barwnika spożywczego do spłuczki. Jeżeli barwnik zaczyna się pojawiać w misce, mimo, że nie spłukujesz wody, to znaczy że masz w toalecie przeciek.
  2. Nie należy używać toalety jako popielniczki, czy kosza na śmieci. Za każdym razem, kiedy spłukujesz niedopałek papierosa, chusteczkę higieniczną, czy inne małe odpadki, marnujesz 20 – 30l wody. Przy wymianie spłuczki klozetowej można wybrać taką, która posiada przycisk regulujący ilość spłukiwanej wody.
  3. Należy zakręcać kran po każdorazowym użyciu wody oraz nie korzystać z bieżącej wody, kiedy nie jest to koniczne, np. przy myciu zębów, goleniu, a zwłaszcza podczas mycia naczyń.
  4. Należy brać krótsze prysznice. Długie, gorące prysznice powodują marnowanie 20 – 40l wody w ciągu każdej niepotrzebnej minuty.
  5. Można zainstalować wodooszczędne końcówki pryszniców lub ograniczniki przepływu.
  6. Należy prac tylko wtedy, gdy ma się wystarczającą ilość ubrań, aby wypełniły całkowicie pralkę (nowsze modele pralek mają funkcję oszczędnego prania, do zastosowania gdy bęben jest wypełniony mnie więcej w połowie).
  1. Należy zmywać naczynia w zmywarce dopiero wtedy, kiedy uzbiera się pełna komora.
  2. Nie należy podlewać ogrodu wężem, lecz specjalnie zakończonym spryskiwaczem, który oszczędza wodę i dokładnie zrasza rośliny. Najlepiej podlewać wieczorem. Woda o tej porze znacznie wolniej paruje i jest to korzystniejsze dla roślin. Jeżeli to możliwe należy również używać wody innej niż wodociągowej (np. deszczówki).

Woda w gospodarstwie domowym.

Średnio każdy z nas zużywa około 400 litrów wody w ciągu dnia, z czego poszczególne czynności wymagają w przybliżeniu następującej ilości wody:

  • do picia i gotowania 6 – 10 litrów;
  • WC 20 – 40 litrów;
  • porządki 5 -10 litrów;
  • kąpiel 140 litrów;
  • prysznic 95 – 140 litrów;
  • zmywanie naczyń 20 – 40 litrów;
  • pranie 130 – 200 litrów;
  • mycie samochodów 20 – 100 litrów;
  • mycie w umywalce 10 -20 litrów;
  • podlewanie ogródka 5 – 13 l/m2każdorazowo;

Jak zminimalizować zużycie wody ?

Warto się zastanowić nad kosztami związanymi z opłatami za wodę – często ilość zużytej wody nie wynika bowiem z naszych autentycznych potrzeb, lecz z jakichś, czasem pozornie drobnych zaniedbań bądź niedopatrzeń. Największe straty wody to efekt nieszczelnych instalacji i sieci wodociągowych. W przypadku sieci, dbają o nie zakłady wodociągowe. Domowe instalacje, to jednak sprawa ich użytkowników.

Zwykle z reakcją na kapiący kran, czy cieknąca spłuczkę czekamy kilka tygodni. Przymierzamy się do wymiany uszczelek, tymczasem woda kapie. Jak wyliczono – jeżeli z kranu co 3 sekundy kapie kropla wody, to przez godzinę uzbiera się jej prawie szklanka (0,2 litra), a przez rok – 17 stulitrowych wanien. Krople kapiące co 0,5 sekundy to w ciągu godziny około 1,8 litra wody (więcej niż standardowa butelka mineralnej), czyli w ciągu roku 158 stulitrowych wanien. Strużka wody grubości 1 mm cieknąca ze spłuczki to 9 litrów na godzinę i aż 789 stulitrowych wanien w ciągu roku.