logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Racjonalne gopodarowanie ciepłem – porady

Racjonalne gopodarowanie ciepłem – porady

W związku z rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego przypominamy zasady racjonalnego gospodarowania ciepłem.

Kilka praktycznych porad w zakresie racjonalnego gospodarowania energią cieplną:

Wietrzenie: szybka wymiana powietrza, czyli wietrzenie krótkie a intensywne przy zakręconych wcześniej zaworach grzejnikowych. W ten sposób unika się wychłodzenia ścian i mebli, więc potrzeba będzie mniej energii do ponownego ogrzania mieszkania. Pozostawiając okna uchylone przez cały dzień można być pewnym, że nastąpi duży ubytek ciepła i pieniędzy.

Wychłodzenie pomieszczenia: należy sprawdzić czy pomieszczenia, w których przez większą część dnia nikt nie przebywa, nie są ogrzewane zbyt intensywnie. Pomieszczenia, które są rzadko używane powinny być w okresie zimy ogrzewane. Temperatura 10-14oC wystarcza, w przeciwnym wypadku wychłodzone ściany tych pomieszczeń w znacznym stopniu pobierają energię cieplną sąsiednich pomieszczeń, nawet przy zamkniętych drzwiach.

Optymalna temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas snu 18°C, a dla łazienki 24°C. Wyjeżdżając na kilka dni, nie należy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni. Dzięki temu nie nastąpi całkowicie wychłodzenie mieszkania, a ponowne jego nagrzanie nie pochłonie zbyt wiele energii. Zakręcając zawory termostatyczne w nocy w pomieszczeniach, w których się nie przebywa, można uzyskać oszczędność o około 25 proc. zużycia ciepła.

Korek cieplny: aby grzejnik zapewnił moc optymalną, potrzebna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Grzejnik nie powinien być zabudowany, zasłonięty zasłonami i dodatkowo meblami, ponieważ ciepło zostaje zatrzymane przez te przeszkody.

Straty ciepła przez okna: okno jest najcieńszym miejscem w ścianie, dlatego należy unikać tam strat ciepła. Należy więc po zapadnięciu zmroku spuszczać żaluzje i zasłaniać zasłony (nie zakrywając grzejnika). Przez takie postępowanie uniknie się dużych strat ciepła i można zaoszczędzić dużą ilość energii.

Ciepło oszczędzaj z głową, aby żyć taniej, ale komfortowo! Dziękujemy. Zarząd ŁSM.