logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Praktyczna Pani, czyli królestwo kobiet w budynku ŁSM

Praktyczna Pani, czyli królestwo kobiet w budynku ŁSM

Jeszcze obecnie wielu starszych łowiczan mówi, że coś mieści się w okolicy „Praktycznej Pani” w Łowiczu. Tak przez lata nazywał się zakład usługowy dla pań, działający w budynku Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Mostowej.

Dwukondygnacyjny gmach zamyka osiedle Tkaczew od strony zachodniej. Dom Spółdzielczy im. Jana Koteckiego, pierwszego prezesa ŁSM, bo taką oficjalną nazwę nosi cały ten obiekt, powstał w drugiej połowie lat 60. XX wieku.

Wedle oficjalnych danych oddano go do użytku w 1969 roku. Zlokalizowana na parterze „Praktyczna Pani” działała już dwa lata wcześniej. Składało się na nią pięć różnych gabinetów. Najwięcej chętnych mieszkanek Łowicza i okolic przyciągały: fryzjerski i kosmetyczny. Z tego też powodu ośrodek nazywano zwyczajowo „Piękną Panią”.

Dużym wzięciem cieszyły się też usługi krawieckie. Kierownikiem „Praktycznej Pani”, którą ŁSM wybudowała dla Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”, była Joanna Tłoczko. Spółdzielnia spożywców partycypowała także w kosztach tej inwestycji. Warto podkreślić, że do dziś znajduje się ona w gronie członków ŁSM.

Tylko w 1967 roku z usług zakładu skorzystało prawie 8,3 tys. klientek. Zorganizowano wtedy również 177 różnych pokazów. Kierownictwo „PP” prowadziło także kursy dla pań. W 1967 w szkoleniach z zakresu: fryzjerstwa, używania kosmetyków oraz racjonalnego żywienia wzięło udział prawie 200 kobiet.

Pracownicy ośrodka „Społem” z kursami wychodzili także do łowickich szkół i przedszkoli, gdzie przeprowadzali pokazy zdrowego żywienia. Ciekawą inicjatywną szefostwa „Praktycznej Pani” był w latach 60. XX wieku konkurs „Aby piękniej było wokół nas”. Obejmował on nie tylko poprawę estetyki osiedli ŁSM oraz spółdzielczych mieszkań, ale również wprowadzanie do tych ostatnich motywów księżackiego folkloru.

Zespół gabinetów „Praktycznej Pani” działał jeszcze na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Potem zniknął na fali przemian gospodarczych w krajowym i lokalnym handlu, a co za tym idzie kurczenia się PSS „Społem” w Łowiczu.