logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Okrągłe rocznice związane z patronem naszego osiedla

Okrągłe rocznice związane z patronem naszego osiedla

W tym roku zazębia się ze sobą kilka okrągłych rocznic związanych z postacią Władysława Stanisława Reymonta, który od blisko pół wieku patronuje jednemu z osiedli Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ten materiał publikujemy z cyklu „65 lat ŁSM 1957-2022”.

18 stycznia tego roku minęła 120. rocznica publikacji w stołecznym „Tygodniku Ilustrowanym” pierwszej części epopei wsi księżackiej, czyli nagrodzonych nagrodą Nobla „Chłopów”. Dzieło Reymonta publikowano w tym piśmie przez sześć lat.

To jednak nie wszystko. 7 kwietnia 2022 roku minie 100. rocznica premiery pierwszej ekranizacji „Chłopów” w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego. Niemy film, który kręcano także w Łowiczu, niestety nie zachował się do dziś. Wiemy jednak, że Reymont brał udział w jego powstawaniu, a zdjęcia realizowano m. in. na Nowym Rynku w Łowiczu.

Natomiast 26 listopada tego roku minie 50. rocznica premierowej emisji pierwszego odcinka polskiego serialu telewizyjnego wyreżyserowanego przez Jana Rybakowskiego na podstawie nagrodzonej literackim Noblem powieści Reymonta.

Ciekawostką jest także fakt, że filmowe sceny ostatniej ekranizacji „Chłopów” kręcono przysłowiowy rzut kamieniem od grupy budynków ŁSM przy ul. Starzyńskiego. W popularnym dworku Kalinowskich znajdował się Reymontowy… sąd.

- Nie da się tego jednoznacznie udowodnić, ale zdaniem części historyków literatury wydarzenia rozgrywające się na kartach najbardziej księżackiej w historii powieści o dawnej ziemi łowickiej, mogły mieć miejsce równo 140 lat temu – informuje regionalista Zdzisław Kryściak, który jest jednym pomysłodawców akcji Chłopi Forever, dzięki której od kwietnia do listopada tego roku będziemy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach związanych z Reymontowskimi rocznicami.

Na koniec warto przypomnieć, że losy rodziny Borynów oraz pięknej Jagny będziemy mogli w tym roku obejrzeć w najnowszej, nietypowej ekranizacji, która powstaje w konwencji animacji malarskiej znanej z filmu „Twój Vincent”.

- Osiedle Reymonta ŁSM powstało w latach 1965-67 i początkowo nazywało się Tkaczew II - przypomina Mariusz Siewiera, prezes ŁSM. - Polskiego pisarza wybrano na jego patrona w 1974 roku dokładnie w 50. rocznicę otrzymania przez Władysława Stanisława Reymonta literackiego Nobla.

Na zdjęciu Władysław Reymont (drugi z prawej na pierwszym planie) w rozmowie z pochodzącym spod Łowicza ówczesnym ministrem Stanisławem Grabskim i posłem Wincentym Witosem, 1925, fot. audiovis.nac.gov.pl (NAC).

opr. Rafał Klepczarek (ŁSM)