logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Muzeum Guzików w Łowiczu mieści się w budynku ŁSM

Muzeum Guzików w Łowiczu mieści się w budynku ŁSM

12 grudnia swoje święto mają… guziki. Nie jest to przypadkowa data, gdyż przypada na dwunasty dzień dwunastego miesiąca roku, a guziki liczy się tuzinami (12 sztuk) lub grosami (12×12, czyli 144 sztuki).

- Pamiętamy o Dniu Guzika, gdyż w naszych zasobach, w kamienicy przy Starym Rynku 10, mieści się właśnie Muzeum Guzików w Łowiczu - mówi Mariusz Siewiera, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.


Ciekawe jest nie tylko samo muzeum, ale i kamienica, w której działa. Budynek wzniesiony został z cegły i rudy żelaza prawdopodobnie na początku XVII w. W XVIII w. dokonano remontu, zaś pod koniec XIX w. podwyższono o 1 kondygnację.

Dawniej mieścił się tu m.in. skład win i wódek, popularna restauracja, a w największej wówczas w mieście sali, do czasu otwarcia Teatru „EOS” przy ul. Podrzecznej, odbywały się koncerty i przedstawienia. Dom uległ zniszczeniu na początku drugiej wojny światowej, odbudowano go w 1964 r. Mieścił się tu przez wiele lat „Dom Książki”, sąsiadujący z zakładem fotograficznym należącym pierwotnie do Jana Koteckiego, pierwszego prezesa ŁSM (Stary Rynek 9). Można śmiało stwierdzić, że miejsce to jest przesiąknięte kulturą.

Nic więc dziwnego, że zagościło tu Muzeum Guzików, założone w 1997 r. Nie wykluczone, że jest to najmniejsze muzeum w Europie, ale i eksponaty należą raczej do niewielkich. Obiektem zainteresowań MG są pochodzące z całego świata różnego typu guziki... i pamięć o ich właścicielach. W dziale guzików personalnych gromadzone są eksponaty należące do wybitnych, historycznych i współczesnych postaci świata kultury, nauki, polityki, sportu i innych dziedzin życia. Z każdym eksponatem wiąże się niezwykła historia.

W zbiorach znajdują się guziki od garderoby: Heleny Modrzejewskiej, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Sławomira Mrożka, Jerzego Waldorffa, Lecha Wałęsy, Arkadego Fiedlera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Władysława Andersa, gen. Tadeusza Kutrzeby, Edwarda Stachury, Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego, Jerzego Hoffmana, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Tyma, Andrzeja Wajdy, Stefana Żeromskiego, Zbigniewa Religi, Gustawa Holoubka, Szymona Kobylińskiego, Anny German, Wojciecha Kilara, Michaliny Wisłockiej, Franciszka Starowieyskiego, Erwina Axera, Adama Małysza, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Klenczona, Violetty Villas, Wojciecha Siemiona, Jerzego Owsiaka, Daniela Olbrychskiego, kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta, Jerzego Wasowskiego, Wiesława Michnikowskiego, Stanisława Janickiego, Wandy Chotomskiej, Agnieszki Radwańskiej, Zbigniewa Najdera, Leona Niemczyka, Huberta Wagnera, Marka Edelmana, Jana Kobuszewskiego, kpt. Krzysztofa Baranowskiego, Mariana Turskiego, Janusza Gajosa, Franciszka Pieczki, Włodzimierza Pressa, Tonego Halika, Włodzimierza Korcza, Milesa Davisa, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i wiele, wiele innych. Część wystawy, prezentującej kilkaset eksponatów, stanowi rekonstrukcja pracowni krawieckiej ze wszystkim, co niezbędne w tym rzemiośle.

- Wstęp wolny gwarantowany - zachęca do zwiedzania MG Mariusz Siewiera, prezes ŁSM.

Można zwiedzać samodzielnie, ale najlepiej z łowickim przewodnikiem PTTK. Muzeum jest otwarte codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00 oraz w soboty i niedziele 10.00-16.00. Kustoszem zbiorów jest Jacek Rutkowski, w muzealnych obowiązkach wspiera go córka Karolina Wanda Rutkowska.

Kontakt na FB: www.facebook.com/guzikowemuzeum