ŁSM ma w swoich zasobach zabytkowe kamieniczki
Nie każdy wie, że choć Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa liczy sobie „zaledwie” 66 wiosen, to w jej zasobach znajdują się… zabytkowe budowle. Chodzi tu o tak zwane kamieniczki nr 9 i 10 na Starym Rynku. ŁSM zbudowała je w 1964 roku, zamykając w ten sposób odbudowę Starego Rynku ze zniszczeń z okresu II wojny światowej.
Na dwóch działkach przy głównym miejskim placu ŁSM zbudowała dwa przylegające do siebie budynki, w których znajdowało się 19 mieszkań z 42 izbami. Na parterze działał natomiast zakład fotograficzny oraz księgarnia. Spółdzielcza inwestycja została zlokalizowana w miejscu, w którym stały przedwojenne kamienice. Zostały one zniszczone 6 września 1939 roku podczas niemieckiego nalotu bombowego na początku II wojny światowej. Hitlerowcy zniszczyli wtedy m. in. wschodnią i południową stronę Starego Rynku.
Na działce od wschodniej strony przed wojną stała kamienica, której początki datowane są na XVII wiek. Był to początkowo parterowy budynek z użytkowym poddaszem. W XIX wieku nadbudowano piętro i przebudowano jego fasadę. Z kolei na leżącej obok działce znajdowała się kamienica z XVII wieku.
ŁSM rekonstrukcję zabudowy południowej pierzei Starego Rynku rozpoczęła w 1960 roku, a zakończyła ją cztery lata później.
Obie kamieniczki zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków miasta Łowicza. Co ciekawe, za bardziej cenną historycznie uznano kamieniczkę spod numeru 10. 29 września 1983 roku wpisano ją do wojewódzkiego rejestru zabytków. „Wyróżnienie” to nie objęło sąsiedniego budynku.
Dlaczego tak się stało, choć obie budowle powstały w tym samym czasie i praktycznie zbudowano je od podstaw? Dziś trudno na to pytanie odpowiedzieć, ale prawdopodobnie chodziło o to, iż pod numerem 10 odtworzono przedwojenne sklepienie beczkowe z lunetami. Są to jednak tylko domysły autora tego materiału.
opr. Rafał Klepczarek
fot. archiwum ŁSM, fotopolska.eu, zbiory prywatne