logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

70 lat dzielnicy Górki w obrębie miasta Łowicz

70 lat dzielnicy Górki w obrębie miasta Łowicz

Osiedle Górki na pierwszy rzut oka zupełnie nie kojarzy się z Łowicką Spółdzielnią Mieszkaniową. To pozory, gdyż mieszkańcy tej części naszego miasta w dobie wyżu demograficznego równie licznie ubiegali się o przydział spółdzielczego mieszkania jak łowiczanie z innych zakątków pelikaniego grodu.

Świadczą o tym podania o przydział spółdzielczego lokum, które mamy w archiwalnych zasobach ŁSM. Dlatego też chcemy przybliżyć kilka informacji związanych z historią tej częścią Łowicza. Tym bardziej, że w tym roku mija 70. rocznica włączenia Górek w obręb administracyjny Łowicza.

Obecne Górki składają się z dawnej osady Górki Jastrzębskie, traktu bielawskiego (ul. Łęczyckiej) oraz Górek Zagórskich, które niegdyś były w swej części wsią Zagórze. Teren ten nazywano także Górami Piaskowymi dla odróżnienia od leżących na północy Gór Szubienicznych.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że dzielnicę Górki włączono do Łowicza 70 lat temu – z dniem 1 stycznia 1955 roku. Liczyła one wtedy tylko dziewięć kolonii, które dziś nazywany ulicami. Wcześniej jej elementy składowe wchodziły w skład gromady Zagórze w gminie Dąbkowice, a potem Jamno. Pod koniec 1954 roku, w ramach reorganizacji administracji terytorialnej kraju, postanowiono włączyć ją do Łowicza. Decyzja ta objęła także znaczną część wsi Małszyce wraz z tzw. Kolonijką (ul. Kopernika) oraz obecnymi ulicami: Poznańską, Zamkową, Blich, Boczną, Kiernoską, Strzelecką i Południową.

Na wniosek mieszkańców Górek Miejska Rada Narodowa w Łowiczu nadała każdej z ulic nazwy. Górkom Zagórskim nadano nazwę ul. Zagórskiej. Z kolei mieszkańcy ulicy odchodzącej od Łęczyckiej w kierunku północnym przed cmentarzem żydowskim chcieli, aby nazywała się ona ul. Nową. Władze miasta na to nie przystały, gdyż w Łowiczu istniała już droga o takiej nazwie. Ostatecznie nazwano więc ją ulicą Zachodnią.

Ulicy biegnącej obok przedszkola „Wiosenka” nadano imię Wiosennej, a drodze prowadzącej z Łęczyckiej do Otolic – ul. Otolanki. Z kolei ulica biegnąca równolegle do Łęczyckiej a łącząca ul. Otolanki z Wiosenną zyskała nazwę Łąkowa. Co prawda, mieszkańcy tej części Górek wnioskowali, aby nazwać ją ul. Północną, ale władze miasta nie zgodziły się na to motywując, iż nie jest ona północnym krańcem Łowicza.

Głównej ulicy Górek nadano oficjalnie nazwę ul. Łęczyckiej, gdyż wiodła ona w kierunku Łęczycy.

Górki Jastrzębskie podzielono natomiast na dwie ulice: Górną i Jastrzębską (w skład tej drugiej wchodziła również obecna ulica Żołnierzy Niezłomnych, która oczywiście była znacznie mniej zabudowana niż obecnie).

Aktualnie Górki są jedną z dziesięciu dzielnic Łowicza, uważaną za największe osiedle domów jednorodzinnych w naszym mieście.