58. rocznica śmierci Jana Koteckiego, I prezesa ŁSM
W listopadzie 2024 roku mija 58. rocznica śmierci Jana Jakuba Koteckiego, pierwszego prezesa i jednego z założycieli Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych przedstawiciele ŁSM tradycyjnie już uporządkowali grób oraz złożyli kwiaty i zapalili znicz w miejscu wiecznego spoczynku tej nietuzinkowej postaci. Jest to także okazja, aby przypomnieć zasłużonego mieszkańca Łowicza.
Jan Jakub Kotecki przyszedł na świat 25 lipca 1920 roku w Zbiersku, niewielkiej wsi między Koninem a Kaliszem. W 1951 roku przyszły szef Zarządu ŁSM ukończył administrację na Uniwersytecie Łódzkim. Rok później uzyskał natomiast tytuł magistra prawa na tej samej uczelni wyższej.
Był on członkiem Łowickiego Zrzeszenia Prawników Polskich, radnym wchodzącym w skład Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łowiczu oraz sekretarzem lokalnych struktur Komitetu Powiatowego Stronnictwa Demokratycznego. To ostatnie w dobie PRL było partią satelicką komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Już od 1945 roku Kotecki prowadził przy ul. Zduńskiej w Łowiczu popularny w mieście nad Bzurą zakład fotograficzny. Następnie przeniósł do odbudowanej w latach 60. XX wieku, a zniszczonej w czasie II wojnie światowej, kamieniczki na Starym Rynku. Łowiczanin, realizując swoją fotograficzną pasję, jednocześnie współpracował z łódzką redakcją „Ekspresu Ilustrowanego”.
Znakomity łowicki historyk Jan Wegner wspomina Koteckiego, jako osobę, którą miała nie tylko zamiłowania fotograficzne, ale także bibliofilskie.
Kotecki na swoich zdjęciach dokumentował nie tylko odbudowę Łowicza ze zniszczeń wojennych, ale także wydarzenia kulturalne, zabytki i wojskowe cmentarze wrześniowe, w których spoczywali uczestnicy największej batalii wojny obronnej z 1939 roku, jaką była bitwa nad Bzurą.
Pierwszy prezes ŁSM na fotograficznej kliszy uwieczniał także powojenne początki spółdzielczości w mieście nad Bzurą. Jego zdjęcia wykorzystywane były na seriach kart pocztowych o Łowiczu, Nieborowie i Arkadii.
W listopadzie 1957 roku Kotecki był jednym z 44 członków-założycieli ŁSM. Został wybrany na jej prezesa, którą to funkcję pełnił społecznie do śmierci w 1966 roku. Za jego prezesury ŁSM oddała do użytku 21 budynków wielorodzinnych.
– Obecnie moje mieszkanie jest zaprzeczeniem tej nazwy, rozmiar, wilgoć i grzyb całkowicie uniemożliwiają zamieszkanie w nim – tak 20 października 1957 roku łowicki fotograf pisał do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łowiczu w podaniu o wpis na listę członków nowotworzonej spółdzielni mieszkaniowej.
Kotecki mieszkał wtedy pod adresem ul. Kościuszki 29. Podobnie, jak większość z 44 członków-założycieli ŁSM, był przedstawicielem łowickiej inteligencji oraz rzemiosła. Przedstawiciele klasy robotniczej stanowili zaledwie około 20-23 proc. inicjatorów spółdzielczości mieszkaniowej w Łowiczu po przejęciu władzy przez Władysława Gomułkę. Wszyscy oni liczyli na polepszenie swoich warunków bytowych w mieście, w którym do 1957 roku budowano niewiele i głównie budynki jednorodzinne.
Jan Jakub Kotecki, który przez znajomych i bliskich był nazywany Januszem, na swoim koncie miał wiele nagród i wyróżnień. Za najważniejsze uważał te otrzymane za pracę społeczną i działania na rzecz rozwoju spółdzielczości. Należały do nich: Odznaka 1000-lecia, Odznaka Ruchu Spółdzielczego i srebrna odznaka Centralnego Związku Spółdzielczości i Budownictwa w Warszawie.
Pierwszy prezes ŁSM po trwającej kilka miesięcy chorobie zmarł 20 listopada 1966 roku w szpitalu wojskowym w Łodzi. Fotograficzną pasję po mężu przejęła jego – zmarła parę lat temu – małżonka Niwa Tamara Kotecka-Lewy. Przez dekady powadziła ona założony przez męża zakład fotograficzny przy placu Stary Rynek.
Jan Jakub Kotecki spoczął na cmentarzu katedralnym w Łowiczu.