logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

130. rocznica urodzin naszego patrona Stefana Starzyńskiego

130. rocznica urodzin naszego patrona Stefana Starzyńskiego

Stefan Starzyński (1894- 1939), bohaterski prezydent Warszawy z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku jest patronem jednego z większych osiedli Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- W tym tygodniu przypada 130. rocznica urodzin wielkiego Polaka, który związany był także z Łowiczem - przypomina Mariusz Siewiera, prezes ŁSM.

Stefan Starzyński urodził się 19 sierpnia 1893 roku w Warszawie. Kiedy miał cztery lata rodzice przenieśli się do Łowicza. W pelikanim grodzie zamieszkali w kamienicy przy ul. Zduńskiej w samym centrum Łowicza.

Przepojony patriotyzmem 12-letni Stefan Starzyński został relegowany ze Szkoły Realnej w Łowiczu. Stało się tam za sprawą strajku szkolnego w 1905 roku. Jego uczestnicy postulowali prowadzenie lekcji w języku polskim, zniesienie systemu policyjnego w szkole oraz domagali się swobody zebrań i spotkań.

Stefan Starzyński, wydalony z łowickiej szkoły, powrócił do Warszawy, gdzie ukończył szkołę średnią i studia ekonomiczne. W okresie I wojny światowej służył on w Legionach Polskich oraz należał do Polskiej Organizacji Wojskowej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mieszkaniec stolicy zaangażował się czynnie w życie publiczne, pełniąc służbę w administracji rządowej. W latach 1929-1932 był wiceministrem skarbu, a w sierpniu 1934 roku został komisarycznym prezydentem Warszawy.

To właśnie na tym stanowisku zastał go hitlerowski atak na Polskę we wrześniu 1939 roku. Stefan Starzyński nie tylko przygotował stolicę na niemieckie oblężenie, ale wspierał walczących i ludność cywilną swymi pełnymi otuchy i patriotyzmu przemówieniami. Został prawdopodobnie zamordowany przez Niemców w lesie palmirskim, przeżywszy 46 lat.

Wielki Polak patronuje łowickiej ulicy, przy której znajduje się dziewięć budynków wielorodzinnych oraz siedziba ŁSM.

W dobie PRL Starzyński miał być patronem innego osiedla ŁSM. Nosi ono nazwę Stanisława Noakowskiego. Ostatecznie Miejska Rada Narodowa w Łowiczu zdecydowała nadać imię bohaterskiego prezydenta Warszawy nowo wytyczonej drodze, przy budującym się osiedlu 22 Lipca. W latach 1973-77 powstało tam dziewięć stumieszkaniowych bloków. Ośmioma z nich zarządza ŁSM.

Gdy w 1990 roku samorządowe władze Łowicza zmieniały komunistyczne nazwy ulic w mieście nad Bzurą, to osiedle 22 Lipca stało się ulicą, a nie os. Stefana Starzyńskiego. Osiedlem imienia bohaterskiego Polaka nazywana została natomiast jedna z dziesięciu jednostek pomocniczych miasta. Obejmuje ona nie tylko ulicę Starzyńskiego, ale również kilka sąsiednich.