Stanisław Teleman – jeden z założycieli ŁSM
Jedną z najbarwniejszych postaci związanych z powstaniem Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej był bez wątpienia Stanisław Teleman (1930-2011). Był on nie tylko jej założycielem w 1957 roku, drugim prezesem w historii dziesięć lat później, ale działał w ŁSM lub z nią współpracował aż do swojej śmierci w wieku 81 lat.
Stanisław Teleman już u zarania istnienia ŁSM wchodził w skład jej zarządu. W latach 1957-67 był zastępcą prezesa, a następnie do 1970 roku prezesem spółdzielni. Z prezesury zrezygnował na rzecz kierowania Łowickim Przedsiębiorstwem Budowlanym. Przez krótki czas kierował obiema tymi instytucjami.
– Krążył wówczas taki dowcip, że siedząc z jednej strony biurka przekazuję ŁSM wybudowany blok, a przemieszczając się na drugą odbieram go w imieniu spółdzielni – tak Stanisław Teleman wspominał ten czas pod koniec lat 90. XX wieku.
Mieszkaniec osiedla Tkaczew wielokrotnie reprezentował ŁSM na wojewódzkich i ogólnokrajowych zjazdach spółdzielni mieszkaniowych. Był osobą znaną z nietuzinkowego poczucia humoru. Lubił wywoływać uśmiech na twarzy słuchaczy, prowadząc różnego rodzaju posiedzenia i spotkania. Stanisław Teleman był również uważany za skarbnicę wiedzy o historii ŁSM.
- (…) Byłem stosunkowo młodym człowiekiem, który organizował sobie życie rodzinne i jak wielu innych pragnął mieć samodzielne mieszkanie – tak o kulisach powstania ŁSM opowiadał Stanisław Teleman blisko 30 lat temu. – Dowiedziałem się, że w urzędzie miejskim odbędzie się zebranie, które dostarczy mi bliższych informacji na ten temat. Udałem się na to zebranie popołudniem 30 listopada 1957 roku. Na sali spotkałem grupę kilkudziesięciu osób, wśród których było wielu znanych mi prawników, nauczycieli, rzemieślników i pracowników łowickich przedsiębiorstw. (…) Ku mojemu i innych zaskoczeniu – celem zebrania miało być powołanie pierwszej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.
Nie mniej barwny jest również jego życiorys związany z Szarymi Szeregami. Już jako młody chłopak w czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej był patrolowym „Zawiszy” Szarych Szeregów łowickiego hufca „Łoza”. W konspiracyjnym harcerstwie w latach 1942-45 działał pod pseudonimami „Baca” i „Staff”.
Stanisław Teleman już po zakończeniu działań wojennych był współorganizatorem hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Łowiczu. Po śmierci Józefa Stalina i związanej z tym odwilży politycznej mieszkaniec Łowicza zaczął skupiać wokół siebie dawnych druhów z Szarych Szeregów z łowickiego hufca „Łoza”.
W latach 1983-90 nasz bohater był prezesem Zarządu Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu, a następnie członkiem zarządu głównego tej organizacji w Warszawie.
Stanisław Teleman, który miał stopień kapitana Wojska Polskiego w stanie spoczynku, został odznaczony m. in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju.
Znany łowiczanin odszedł 19 listopada 2011 roku. Msza żałobna odprawiona została 24 listopada w bazylice katedralnej. Po jej zakończeniu urnę z prochami Stanisława Telemana odprowadzono przez licznie zebranych uczestników pogrzebu na cmentarz farski.