Osiedle Marii Konopnickiej obchodzi 40. urodziny
Kartka z kalendarza. Osiedle Marii Konopnickiej obchodzi w tym roku okrągłe urodziny. Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa 40. lat temu rozpoczęła budowę najbardziej na wschód wysuniętej grupy swoich bloków. W latach 1983-1985 powstało tam 10 budynków z 360 mieszkaniami. Jako pierwszy oddano do zasiedlenia blok o numerze 10. – Przy okazji osiedlowych urodzin naszym mieszkańcom życzymy wszelkiej pomyślności – mówi Mariusz Siewiera, prezes ŁSM.
Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w pierwszej połowie lat 80. XX wieku rozpoczęła działalność inwestycyjną za torami kolejowymi linii Warszawa – Poznań. W ten sposób w rejonie ulic: Bolimowska i Warszawska powstało osiedle, które pierwotnie nazwano Zatorzem, a obecnie patronuje mu Maria Konopnicka, polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu.
Zatorze powstało we wschodniej części Łowicza. Dzielnica ta do dziś ma charakter przejazdowo-peryferyjny. ŁSM w latach 1983-1985 wybudowała tam 10 budynków z 360 mieszkaniami o średniej powierzchni użytkowej około 54,5 metra kwadratowego. Inwestycja ŁSM sprawiła, że rejonem ul. Bolimowskiej zainteresowały się mniejsze spółdzielnie mieszkaniowe, które lokowały tam swoje budynki.
Nazwa Zatorza brała się stąd, iż dzielnica ta leżała za dworcem kolejowym Łowicz Główny, patrząc od centrum miasta, a następnie za torami i „wiecznie” zamkniętym przejazdem kolejowym na obecnej ul. 3 Maja. Kolejowe rogatki zostały w zamknięte już na zawsze, gdyż przejazd zastąpiony został przez budowany aktualnie przez PKP PLK wiadukt drogowy. Ma on zostać oddany do użytku jeszcze w tym miesiącu.
Dziesięciu blokom ŁSM oraz biegnącej w pobliżu ulicy nadano imię słynnej nowelistki Marii Konopnickiej, której syn mieszkał w pobliskiej Arkadii. Obecnie mieszka w nich niespełna 690 osób.
Największą bolączką tej części pelikaniego grodu, poza zamkniętym przejazdem kolejowym na ul. 3 Maja, jest rzeka tirów, która przelewa się każdego dnia drogą krajową nr 70, łączącą Łowicz ze Skierniewicami.
Protesty mieszkańców sprawiły, iż strona rządowa włączyła Łowicz do programu budowy obwodnic.