Bratkowice są częścią Łowicza sześciu i pół wieku
Na ten rok przypadają dwie daty związane z największym osiedlem Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej – jakim są Bratkowice. Chodzi tu o 650. rocznicę włączenia wsi Bratkowice w granice Łowicza oraz 45. rozpoczęcia budowy najbardziej wysuniętego na zachód zespołu budynków ŁSM.
Wioska, którą pelikaniemu grodowi w 1375 roku podarował arcybiskup gnieźnieński Janusz Suchywilk (ur. ok. 1310 – zm. 1382), szybko stała się jego przedmieściem. Kościelny hierarcha włączył wtedy do Łowicza także pobliski lasek o nazwie Tuszów. To właśnie od niego wzięła nazwę dzisiejsza ulica Tuszewska.
Arcybiskup Suchywilk pozwolił wyciąć las tuszewski, a teren ten zamienić na grunty uprawne. Upiekł tą decyzją niejako dwie pieczenie przy jednym ogniu. Nie tylko poszerzył miasto oraz zapewnił jego mieszkańcom dostęp do materiałów budowlanych w postaci drewna, ale także zniszczył ostoję rozbójników, którą ponoć był Tuszów.
Na bratkowickim rynku w 1852 stanęła figura świętego Rocha. Ustawili ją wdzięczni mieszkańcy łowickiego przedmieścia, którzy przeżyli epidemię cholery.
Znacznie wcześniej, bo już w 1660 roku na Bratkowicach zbudowano drewniany kościół pod wezwaniem św. Piotra. To właśnie od znajdującego się w nim obrazu swoją zwyczajową nazwę wziął cmentarz parafii świętoduskiej – Emaus. Drewniana świątynia znajdowała się na terenie, który obecnie zajmuje nekropolia z pierwszej połowy XIX wieku.
Coraz bardziej niszczejący kościół został rozebrany po jednym z pożarów, który dotknął parafialną świątynię. Materiał pozyskany z rozbiórki posłużył odbudowie popularnego Świętego Ducha.
Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zainteresowała się tą częścią miasta nad Bzurą w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Osiedle Bratkowice początkowo było pomyślane, jako część mega osiedla im. Henryka Dąbrowskiego. Budowano je nawet pod projektową nazwą Dąbrowskiego II. Ostatecznie nadano mu nazwę XXXV-lecia PRL, a następnie przywrócono historyczną nazwę tego terenu – Bratkowice.
W latach 1980-1997 zbudowano tam 42 budynki mieszkalne, które obecnie są domem ponad 2,5 tys. łowiczan. Jako pierwsze zasiedlono w 1980 roku, czyli 45 lat temu, budynki nr 6 i 4.
Obecnie na Bratkowicach oddawane do użytku jest osiem segmentowców, a w tym roku ruszy budowa budowy dwóch bloków z 96 mieszkaniami.
Tekst ten ilustrujemy fragmentem panoramy Łowicza z 1617 roku oraz fotografią zrobioną podczas budowy bloków ŁSM (zdjęcie wykonano w kierunku dawnej zabudowy Bratkowic, w tle widać popularny „Medyk”).
opr. Rafał Klepczarek/ŁSM