Marianna Sołtyszewska – jedna z założycielek ŁSM
Na południowej pierzei Starego Rynku w Łowiczu od kilkunastu lat powstaje jedyna w naszym kraju aleja gwiozd (nazwa pochodzi od jednego z trzech typów księżackiej wycinanki – pozostałe to kodra i tasiemka). Składa się ona z blisko 40 okrągłych księżackich wycinanek przykrytych szkłem hartowanym i wymurowanych w rynkowy bruk. Jedna z nich poświęcona jest założycielce Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Chodzi tu o Mariannę Sołtyszewską (1927 – 2019). W 1957 roku znalazła się ona w gronie 44 członków-założycieli ŁSM, która była trzecią w kolejności spółdzielnią mieszkaniową powstałą w Łódzkiem. Przypominamy jej postać w cyklu „ŁSM 1957-2022”.
Marianna Sołtyszewska urodziła się w miejscowości Ostra Góra. W Łowiczu powszechnie nazywano ją Marią. W latach 1953 – 1993 piastowała ona funkcję prezeski Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Łowicka”. Dzięki istnieniu tej ostatniej łowicki folklor nie tylko nie został zapomniany w dobie PRL, ale wręcz przeciwnie - został rozpropagowany w kraju i za granicą.
Wpływowa łowiczanka nawiązała wieloletnią współpracę z Centralą Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Warszawie, popularnie nazywaną Cepelią (od skrótu CPLiA). Dzięki temu „Sztuka Łowicka” stała się jednym z filarów Cepelii. W latach 1992 – 2015 inicjatorka ŁSM przewodniczyła Radzie Fundacji „Cepelia”. W latach 1961-65 była ona posłem PRL z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Sołtyszewska była zasłużoną działaczką społeczną, animatorem i mecenasem księżackiego folkloru oraz inicjatorką wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Mieszkanka osiedla Tkaczew, jednego z najstarszych w ŁSM, miała na koncie wiele wyróżnień, odznaczeń i orderów państwowych, spółdzielczych i cepeliowskimi.
Mariannę Sołtyszewską uhonorowano miejską nagrodą Gwiozda Łowicka w 2013 roku.
Co ciekawe, pamiątka po jednej z założycielek ŁSM nie jest jedynym akcentem w alei gwiozd związanym z największą w pelikanim grodzie spółdzielnią mieszkaniową.
Rok później swoją gwiozdę na Starym Rynku odsłonili m. in. przedstawiciele zespołu ludowego Promni, działającego przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez kilka lat tańczył w nim… Mariusz Siewera, obecny prezes ŁSM.
opr. Rafał Klepczarek