logo

Poniedziałek: 9:00-17:00. Wtorek-piątek: 7:00-15:00
 

Dzieje łowickich Koderek oczyma Jacka Rybusa

Dzieje łowickich Koderek oczyma Jacka Rybusa

Na łowickim rynku wydawniczym w tym tygodniu pojawiła się ciekawa pozycja książkowa autorstwa Jacka Rybusa pt. „KODERKI 1960-2025 Tradycja. Przyjaźń. Wychowanie”.

Opowiada ona o dziejach dziecięco-młodzieżowego zespołu ludowego, który przez dekady związany był z Łowicką Spółdzielnią Mieszkaniową, będącą do dziś jednym z jego patronów.

Publikacja powstała przy współpracy z Łowickim Ośrodkiem Kultury i przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

- Pracowałem nad książką 5 lat – wspomina autor pięknie wydanego albumu o Dziecięco-Młodzieżowym Zespole Ludowym Koderki. - Przez ten czas zebrałem bardzo dużo informacji, zdjęć archiwalnych, wycinków prasowych. Przeprowadziłem szereg wywiadów z instruktorami i członkami zespołu.

Koderki są jedną z najbardziej znanych grup tego typu w Łowickiem. Prekursorem Koderek był Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Budowlani, którego początki sięgają 1957 roku.

31 maja 1977 roku dziecięca grupa folklorystyczna przeszła z Łowickiego Przedsiębiorstwa Budowlanego pod opiekuńcze skrzydła Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej (taką datę podaje kronika Koderek; z kolei w porozumieniu przekazującym w z dniem 1 stycznia 1992 roku Koderki – samorządowi miejskiemu podany został rok 1974). W tym czasie zaprzestano już używania nazwy Budowlani dla roztańczonej i rozśpiewanej młodzieży w księżackich pasiakach.

O jej historii szczegółowo opowiada książka Jacka Rybusa, który jest także członkiem Rady Nadzorczej ŁSM. Zachęcamy do lektury!!!